Podróże bliskie/Włochy

Na zboczach Wezuwiusza

Kiedyś dość często spędzałam wakacje we Włoszech. Wyspy pochodzenia wulkanicznego stanowiły codzienność, a widok niecki Wezuwiusza majaczył zawsze w bliższej lub dalszej, bardziej zamglonej perspektywie.

Majestatyczny Wezuwiusz, a u jego stóp Neapol - widok z Morza Tyrreńskiego

Majestatyczny Wezuwiusz, widok z Morza Tyrreńskiego

A w końcu nastał czas, kiedy przebywając w Neapolu, uznałam, że Wezuwiusz wzywa… Nie będę koncentrować się na aspektach organizacyjno-logistycznych trasy Neapol-Wezuwiusz, aczkolwiek interesujący był element wynajęcia włoskiego transportu wespół ze Szwajcarkami. Doświadczyłam wtedy na własnej skórze, że różnice kulturowe (Szwajcarzy vs. Włosi vs. Polacy) to prawda obiektywna, a nie żaden mit! Tylko nadmienię, że o ile Polakom i Włochom bez większego problemu udało się osiągnąć konsensus, to ze Szwajcarkami było trudno…

Wracając do Wezuwiusza – jest on jednym z kilkunastu aktywnych wulkanów na terenie Europy. Choć z dołu wygląda dość poczciwie, uchodzi za jeden z pięciu najniebezpieczniejszych, co zresztą widać u góry, w pobliżu krateru.

Wezuwiusz się

Wezuwiusz się „poci” oparami siarkowych gazów

Wezuwiusz jest zaliczany do tzw. wulkanów czynnych – oznacza to, że od czasu do czasu, nie oglądając się na resztę świata, po prostu wybucha! Początki jego aktywności sięgają kilkunastu tysięcy lat, lecz pierwszą erupcję odnotowano w 1150 r.p.n.e., ostatnią – w 1944. W ciągu tego czasu wybuchał 84 razy, z czego najstraszniejsza była erupcja w 79 r. n.e., kiedy zniszczone zostały Pompeje, Herkulanum i Stabie, a życie straciło tysiące osób. Wzmożony okres aktywności Wezuwiusza zaobserwowano w okresie od XVII do XIX wieku, konsekwencją czego było założenie w 1841 r. najstarszego na świecie obserwatorium wulkanicznego Osservatorio Vesuviano. Obecnie nowoczesne sejsmografy rozmieszone są wzdłuż krateru i odnotowują ruchy sejsmiczne wewnątrz wulkanu i trzęsienia ziemi.

Wulkan liczy sobie 1281 m wysokości, głębokość krateru to 230 m, a średnica to 550-650m.

Wnętrze krateru Wezuwiusza, czyli widok, jaki chciałam zawsze zobaczyć

Wnętrze krateru Wezuwiusza, czyli widok, jaki zawsze chciałam zobaczyć

Krater Wezuwiusza można oglądać poruszając się szlakiem na jego obrzeżach. Roślinność jest surowa, uboga. Dominują skały o różnorodnym zabarwieniu – większość z nich to tufy wulkaniczne, wyrzucone podczas erupcji. Wezuwiusz jest stratowulkanem, co oznacza, że oprócz gęstej, lepkiej lawy, wyrzuca również tzw. bomby wulkaniczne (ale nie umiałam ich rozpoznać), lapille (pokruszone kamyki – bazalt, obsydian, ryolit) i wydziela gazy.

Po prostu Wezuwiusz, widziany z bliska

Po prostu Wezuwiusz, widziany z bliska, a na pierwszym planie – tufy wulkaniczne

Wędrówka wzdłuż krawędzi krateru Wezuwiusza dostarcza wielu wrażeń – rozpościerające się widoki na Morze Tyrreńskie, Neapol, Sorrento, wyspę Capri, Procidę i Ischię, są nieziemskie. Jednak wydobywające się ze szczelin opary, połączone  z zapachem siarki, uświadamiają, że Vesuvio jest wulkanem, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Ludzie osiedlają się od wieków w jego okolicach, bo ziemie w pobliżu wulkanu są niezwykle żyzne; leżący u jego stóp Neapol tętni życiem. Wszyscy mają poczucie spokoju i bezpieczeństwa, bo sejsmografy czuwają. Ale tu, na krawędzi krateru, widać wyraźnie, że Wezuwiusz to nie jest taka sobie zwykła, spokojna górka…

Neapol - widok ze zbocza Wezuwiusza

Neapol – niezwykle urokliwy widok ze zbocza Wezuwiusza

Widok z Wezuwiusza na wyspę Ischię (notabene - też ciekawe miejsce)

Widok z Wezuwiusza na wyspę Ischię (notabene – też ciekawe miejsce)

Reklamy

1 komentarz do “Na zboczach Wezuwiusza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s