Niemcy/Niemcy - Ueckermunde/Podróże bliskie/Rowerowo

Ueckermünde – cel rowerowej wyprawy

Ze Szczecina do Ueckermünde można dojechać samochodem, pociągiem lub rowerem. W kolejnych wpisach opiszę możliwe trasy rowerowe, natomiast dziś chciałabym skupić się na tym urokliwym miasteczku.

Rynek w

Rynek w Ueckermünde

Malownicze Ueckermünde (polska nazwa to Wkryujście) jest położone w Niemczech, w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. Wzmianki o nim pochodzą z XII wieku. Dziś Ueckermünde zachwyca urokiem wąskich uliczek i starych, szachulcowych kamieniczek. Jednakże jego główną zaletą jest położenie – miasteczko leży nad Zalewem Szczecińskim i na północno-zachodnim krańcu Puszczy Wkrzańskiej, dzięki czemu oferuje zróżnicowany krajobraz i ciekawe trasy wędrówek i rowerowych wycieczek (teren wokół Ueckermünde jest przyjemnie płaski).

Warto przez chwilę zatrzymać się w Ueckermünde. Miasteczko jest niewielkie – liczy ok. 10 000 mieszkańców. Panuje tu klimat morski, co oznacza, że powietrze jest tu wilgotne, lata są raczej chłodne, nieupalne, a zimy – łagodne.

_DSC9093

Pomnik Rybaka na rynku w Ueckermünde

Historia miasta kształtowała się dość burzliwie. Mówiąc w przeogromnym skrócie –  przeżyło ono liczne oblężenia i przejęcia. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) zostało prawie doszczętnie zniszczone, a mieszkańcy wytrzebieni. Swój rozwój zawdzięcza położeniu, sprzyjającemu morskiemu handlowi, lecz przede wszystkim znajdującym się w pobliskim Torgelow tzw. rudom darniowym. Rudy darniowe to powstające na torfowiskach skały osadowe z niewielką zawartością żelaza. To właśnie te „żelazne łąki”  spowodowały, że pod koniec XVIII wieku  zbudowano w Ueckermünde kilka odlewni żelaza, a potem cegielni, co z kolei przyczyniło się do rozkwitu miasta jako portu i ośrodka handlu.

Ueckermünde ma również swoje ciemne oblicze historii. W czasach narodowego socjalizmu wygnano z miasta i zamordowano wielu Żydów, zaś pozostały po nich cmentarz – uległ stopniowej ruinie, a następnie zbezczeszczeniu. Ponadto w czasach nazizmu wymordowano tysiące pacjentów, z dotąd doskonale prosperującego, nowoczesnego szpitala psychiatrycznego, uznając ich za osobników bezwartościowych. W 1945 roku miasto poddało się bez walki, dzięki czemu uniknięto zniszczeń ze strony wojsk radzieckich.

W Ueckermünde na uwagę zasługuje Stare Miasto, z malowniczym, niewielkim rynkiem i małym placem przy Kościele Mariackim. Urokliwe są wąskie uliczki, a zwłaszcza domy – małe kamienice, czasem z ciekawymi płaskorzeźbami, często o bajkowym wyglądzie.

Kamienica na placu (placyku!) kościelnym przy Kościele Mariackim

Kamienica na placu (placyku!) kościelnym przy Kościele Mariackim

_DSC9101

Kamienice na przykościelnym placu

Godnym uwagi miejscem są znajdujące się w pobliżu centrum niewielkie bulwary nad rzeką Uecker. Można tu spotkać piękne czaple siwe, przesiadujące na główkach portu i śledzące taflę rzeki, dość ufnie reagujące na podchodzącego doń przechodnia.

Ueckermünde - jachty i statki prawie w centrum (okolice bulwarów)

Ueckermünde – jachty i statki prawie w centrum (okolice bulwarów)

Podążając prawym, wschodnim bulwarem można się dostać nadbrzeżem do drewnianego mostu nad Kanałem Köhnscher, a stamtąd udać się malowniczą drogą na plażę nad Zalewem Szczecińskim. Odległość od bulwarów do plaży to niecałe 3 km.

Drewniany, zwodzony most nad Kanałem Kohnscher

Drewniany, zwodzony most nad Kanałem Kohnscher

Droga do plaży na Zalewem Szczecińskim i ciekawy pomysł: w paniach wyciętych, wymarłych drzew wyrzeźbiono postacie z bajek

Droga na plażę nad Zalewem Szczecińskim i ciekawy pomysł: w wymarłych, wyciętych pniach drzew wyrzeźbiono postaci z bajek

Zalew Szczeciński potrafi natomiast zaskoczyć. Podczas spokojnych dni wygląda jak sielankowe jezioro, natomiast – gdy wieje wiatr, sprawia wrażenie morza. Okolica nad Zalewem oferuje infrastrukturę turystyczną: jest i plaża, i restauracje, i marina, i hotel.

Jeśli dmie silny wiatr i jest za zimno, aby siedzieć na plaży, warto odwiedzić inną  atrakcję Ueckermünde: ogród zoologiczny. Żyje w nim ponad 400 zwierząt należących do 100 gatunków. Oprócz rodzimych zwierząt domowych i dzikich mieszkają tu również różne gatunki małp, lwy, lamy, kangury. Jednak najbardziej fascynujące dla miłośników zwierząt jest to, że można karmić lamy, kozy, sarny, jak również wchodzić do ogromnego osiatkowanego terenu – ich miejsca zamieszkania.

_DSC4527

W tym szczególnym zoo małpie można przyjrzeć się z bliska, a nawet ją pogłaskać po szorstkiej sierści

Sarny podchodzą do zwiedzających – można je nakarmić, ale nieskore są do głaskania. Można też odwiedzić małpy w ich ogromnej, osiatkowanej klatce, natomiast trzeba uważać, bo są niebywale sprytne. Zabiorą jedzenie (jeśli się akurat je), albo szybko je odnajdą – potrafią skojarzyć, skąd wyjmujemy żywność.

„fragment” Karaibów w Ueckermünde

Tereny wokół Ueckermünde oferują wiele atrakcji krajobrazowych, ale o tym – następnym razem..

 

Reklamy

1 komentarz do “Ueckermünde – cel rowerowej wyprawy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s