Japonia/Podróże dalekie

Migawki z Japonii

Japonia, bez wątpienia, zasługuje na obszerny artykuł. Dziś jednak chciałabym przywołać kilka obrazów – wspomnień i wrażeń ukrytych pod powiekami:

_DSC7589

Tokyo by night 🙂 Widok z Tokyo Tower.

_DSC7419

Są miejsca, gdzie pełno jest ludzi i nikt nie ma wątpliwości, że na ziemi naprawdę znajduje się siedem miliardów homo sapiens (dzielnica Asakusa)

_DSC7433

Asakusa. Świątynia Sensoji – najstarsza w Tokio, zbudowana w 628 w.n.e.

_DSC7467

Są też enklawy spokoju. Tokio, dzielnica Shinjuku – park Naito-Machi

Copyright zawszewdrodze.com

Japońskie zwyczaje, czyli: napisz życzenie, umieść je na tabliczce w przeznaczonym do tego miejscu przy świątyni, módl się, aby się spełniło.

_DSC7444

Obmyj się, zanim oddasz cześć bogom (dla nieogarniętych – instrukcja z obrazkami)

_DSC7669

Shinkansen – czyli japoński super-szybki pociąg. Rozpędza się do 300 km na godzinę, a 360-kilometrowa podróż z Tokio do Kioto wydaje się zaledwie drobną przejażdżką. Ciekawostką są aż dwa typy toalet w Shinkansenie – typ „zachodni”, czyli zwykła muszla klozetowa, i typ wschodni, czyli emaliowana toaleta umieszczona w podłodze.

DSC_7422

Pałeczki, pałeczki – do wyboru, do koloru. Można kupić pałeczki nawiązujące do miesiąca, w którym urodziła się dana osoba, albo do kwiatu, symbolizującego czas urodzenia (są więc pałeczki z kwiatem wiśni, kwiatem słonecznika itp.). Japońskie pałeczki są przeważnie czworokątne, czym różnią się od chińskich i wietnamskich.

_DSC7755

Hiroshima – miejsce, w którym 6.08.1945 zrzucono 4-tonową bombę atomową. Smutek jest wciąż obecny.

Podaje Wikipedia:

„W chwili ataku w Hiroszimie mieszkało 275 tys. ludzi, oprócz tego stacjonował tam 40-tysięczny garnizon wojskowy. Bombę zrzucono na centrum miasta (celem był most Aioi – najbardziej charakterystyczny punkt w mieście, w który załodze bombowca było łatwiej celować). Wybuchła z 248 dB hukiem o godzinie 8:16:02 na wysokości 580 m z siłą około 15 kiloton trotylu, zabijając natychmiast 78 100 mieszkańców i ciężko raniąc 37 424. Za zaginione uznano 13 983 osoby”

_DSC7485

Japońskie okno na świat

_DSC7487

Niebieskie hortensje, wszechobecne i monstrualnych rozmiarów, zwłaszcza w pobliżu góry Fuji. Osiągnięcie tego koloru w Polsce wymaga stosowania dodatkowych preparatów (bez nich hortensje są różowe), ale na bogatych w glin wzgórzach w pobliżu Hakone – kwitną na niebiesko, bez pomocy człowieka

_DSC7521

Uwaga, szopy-pracze tu są (Kawasaki)

_DSC7665

Pierwsze podejście do prawdziwego sushi

_DSC7968

W Japonii naprawdę można spotkać osoby (przeważnie płci żeńskiej) w tradycyjnych strojach. Kobiety, ubrane w kimona ozdobnie przepasane obi, w getta, czyli japońskich drewnianych klapkach (o dziwnej, „dwuobcasowej” podeszwie), spacerują po ulicach i odwiedzają znane miejsca.

Reklamy