Japonia/Podróże dalekie

Tokio – miejskie krajobrazy

Tokio mnie zaskoczyło. Chyba bardziej na minus, niż na plus. Spodziewałam się tętniącej życiem, nowoczesnej metropolii, z konkretnym centrum zaskakującym nietypowymi, modernistycznymi konstrukcjami ze szkła i stali.

Tymczasem Tokio jest bardzo rozległe i – w moim odbiorze – mało wyraziste, takie jakieś „przykurzone”. Robi wrażenie miasta, które najlepsze lata ma już za sobą, a jego rozwój zatrzymał się – jakieś kilkanaście (kilkadzieścia?) lat wstecz.

Dzielnice są mało zróżnicowane, podobne do siebie, a wrażenie to potęgują tłumy jednakowych Japończyków. I nie mam tu na myśli podobieństwa, wynikającego z przynależności do tej samej rasy, ale – z identyczności ubioru.

Każdego ranka i wieczora tłumy jednakowo ubranych mężczyzn (białe koszule i czarne spodnie) wsiadają na niezliczonych stacjach do wagonów metra i pociągu i ruszają do/z pracy. W międzyczasie te same tłumy wędrują ulicami do/ze stacji, bądź udają się na lunch, czy wieczorne piwo. I człowiek doświadcza nieustannego deja vu – że już tu był i już to widział.

Natomiast nie można zaprzeczyć, że w Tokio jest parę miejsc zasługujących na wzmiankę. Oto kilka z nich (kategoria – miejskie krajobrazy):

_DSC7500

Ratusz w Tokio, dzielnica Shinjuku. Ciekawe jest to, że można wjechać windą na 45 piętro, skąd rozpościera się piękna panorama miasta

_DSC7503

Wewnątrz ratusza

_DSC7501

Biurowce w dzielnicy Shinjuku

_DSC7595

Samo serce dzielnicy Shibuya. Tu spotykają się nastolatkowie i młodzi ludzie, tu celebryci robią zakupy. Obecnie Shibuya stanowi wizytówkę Tokio

_DSC7597

Shibuya – miejsce, które nigdy nie śpi

_DSC7535

Dzielnica Meguro, a jak nazywa się rzeczka? – tego nie wie nikt, kto nie umie czytać po japońsku

_DSC7611

Tokio – dzielnica Chiyoda, okolice dworca głównego

_DSC7615

Tokio, dzielnica Chiyoda – dworzec kolejowy (główny). Został zbudowany w 1914. Obecnie jest stacją końcową lub początkową dla prawie wszystkich tokijskich szybkich pociągów Shinkansenów. Według Wikipedii – w ciągu dnia dworzec odprawia ok. 3800 pociągów. Jeśli pociąg jest „odwracany”, czyli wraca tam, skąd przyjechał, obsługa ma zaledwie 3½ minuty na odwrócenie kierunku foteli i wymianę pasażerów.

_DSC7546

Tokyo Tower – 333-metrowa wieża telewizyjno-radiowa z punktem obserwacyjnym (dzielnica Minato). Zbudowano ją w 1958 roku i jest wzorowana na wieży Eiffla. Atrakcją wieży jest nie tylko możliwość podziwiania pięknej panoramy Tokio z dwóch oszklonych tarasów widokowych, ale również przejażdżka szklaną windą poruszającą się w metalowej konstrukcji. Wrażenie jest naprawdę niesamowite, zwłaszcza, gdy ktoś cierpi na lęk wysokości 🙂

_DSC7571

Tokio o zachodzie słońca – widok z Tokyo Tower

_DSC7583

Zapada noc. Widok z Tokyo Tower na słone wody Zatoki Tokijskiej i słynny Tęczowy Most (Rainbow Bridge). Most ma 918 m długości.

_DSC7538

Przeszłość spotyka się z teraźniejszością – w świetle zachodzącego słońca – sylwetka Tokyo Tower i buddyjska świątynia Zojoji (pochodząca z XIV w.)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s