Japonia/Podróże dalekie

Jokohama

Przewodnik Pascala podaje, że „w Jokohamie, położonej 29 km od Tokio, nie ma zbyt wiele atrakcji, dlatego jeśli ktoś przyjechał do Japonii na krótko, rzadko się tu wybiera”.

Ja chciałam odwiedzić Jokohamę ze względu na nazwę, która wydaje mi się (słusznie lub nie) kwintesencją japońskiego nazewnictwa.

_DSC7719

Minato Mirai – biznesowo-konferencyjne centrum Jokohamy

Jokohama jest drugim pod względem wielkości miastem Japonii. Liczy 3,6 miliona mieszkańców. Jest największym portem morskim i jednym z największych ośrodków przemysłowych w kraju. Leży w zachodniej części Zatoki Tokijskiej, w pobliżu ujścia rzeki Tsurumi do morza.

Jokohama jest młodym miastem. Jeszcze do połowy XIX wieku była cichą rybacką wioską.

Aby zrozumieć genezę jej rozkwitu, warto przypomnieć parę faktów z przebogatej historii Japonii:

Pierwsze kontakty Japończyków ze światem Zachodu datuje się na połowę XVI w., kiedy do Kraju Kwitnącej Wiśni przybyli portugalscy kupcy. Początkowo Japończycy z otwartymi ramionami przyjęli cudzoziemców, nawiązali stosunki handlowe, umożliwili im nawet propagowanie chrześcijaństwa. Jednak z czasem cesarza zaczął niepokoić napływ chrześcijańskich misjonarzy i pod koniec XVI w. ostatecznie podjęto decyzję o zakazie praktykowania tej religii (i ukrzyżowaniu 26 jej wyznawców). W 1639 roku szogunat Tokugawa zakazał handlu zagranicznego, konsekwencją czego była polityka – tzw. całkowitej izolacji. Cudzoziemców nie wpuszczano na obszar Japonii, zaś Japończycy nie mogli z niej wyjeżdżać (wyjątkiem było Nagasaki, gdzie tolerowano chińskich kupców i Holendrów). Przez 215 lat trwał w Japonii okres całkowitej izolacji od reszty świata. Był to czas stabilizacji politycznej, sztywnego podziału społeczeństwa na cztery klasy, a zarazem – okres rozkwitu tradycyjnej, japońskiej sztuki i kultury. Funkcjonował system feudalny, utrzymywano izolację od światowych wpływów, jednak w połowie XIX w. Amerykanie wymusili na Japończykach podpisanie porozumień dotyczących handlu. W rezultacie – obalono szogunat rodziny Tokugawów, przywrócono do władzy cesarza i przeniesiono stolicę z Kioto do Edo (dzisiejszego Tokio). Zachodzące przemiany gospodarczo-ustrojowe w Japonii spowodowały, że zaczęto dążyć do rozwoju przemysłowego i posiadanie nowoczesnego portu stało się koniecznością.

I to spowodowało, że w maleńkiej wiosce, jaką była Jokohama, wybudowano port.

DSC_7694

Zurbanizowane tereny nowoczesnego portu w Jokohamie – widok z Marine Tower.

Natomiast port – przyczynił się do rozwoju miasta, a przede wszystkim – rozkwitu międzynarodowego handlu. Jokohama – szybko doświadczyła zachodnich wpływów, konsekwencją czego było powstanie tu pierwszej w Japonii piekarni (1860), browaru (1869), czy kina (1870).

_DSC7672

Ceramiczne kafelki w chodniku, nawiązują do historii dynamicznego rozwoju miasta

Jokohama, po otworzeniu się Japonii na świat, była głównym miejscem eksportu jedwabiu, z którego słynął kraj. Stąd też – w tym mieście powstało znakomite Muzeum Jedwabiu, oferujące wspaniałą wystawę tradycyjnych strojów jedwabnych, jak również ukazujące poszczególne cykle produkcji jedwabiu.

Muzeum jedwabiu. Zgromadzone w pojemnikach kokony jedwabników mają za zadanie uświadomić zwiedzającemu, ile kokonów trzeba rozpleść, aby móc utkać umieszczone za nimi kimono.

Muzeum Jedwabiu. Zgromadzone w pojemnikach kokony jedwabników mają za zadanie uświadomić zwiedzającemu, ile kokonów trzeba rozpleść, aby móc utkać umieszczone za nimi kimono.

DSC_7690

Rozwijanie nici z kokona

Tkanie jedwabiu. Wbrew pozorom - nie jest proste. Wymaga koordynacji rąk i nóg i ... mózgu :)

Tkanie jedwabiu. Wbrew pozorom – nie jest proste. Wymaga koordynacji rąk i nóg i … mózgu 🙂

Jokohama słynie z pięknego, zagospodarowanego nadbrzeża. Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Tokio i Jokohamę w 1923 roku, zaprojektowano park Yamashita, który był pierwszym nadmorskim parkiem w Japonii. Znajdują się tu starannie zaprojektowane ogrody, a w pobliżu latarnia morska – Marine Tower.

_DSC7720-2

106-metrowa Marine Tower, jest latarnią (uważaną za jedną z najsmuklejszych na świecie), a zarazem punktem obserwacyjnym. Przy dobrej pogodzie można z jej tarasu widokowego (położonego na 100m) dostrzec górę Fuji.

_DSC7711

_DSC7676

Jokohama, mimo swojej wielkości zaludnienia, robi wrażenie miasta przestrzennego, spokojnego, pełnego zieleni, w którym można „złapać oddech”

_DSC7725

Kontrast ze spokojnymi, czasem nawet sennymi dzielnicami Jokohamy stanowi Chukagai, największa w Japonii chińska dzielnica. Tętni ona życiem i gwarem rozmów, „rozsiewa” zapachy potraw z licznych chińskich restauracji, a kable rozpostarte nad ulicą nasuwają nieprzeparte skojarzenia z krajobrazem chińskich miast.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s