Podróże dalekie/Zjednoczone Emiraty Arabskie

ZEA (3) – Meczety Emiratów

Stare i nowe, małe i duże, w gęstej zabudowie i osamotnione – w trakcie pobytu w Emiratach meczety towarzyszyły mi niemal wszędzie. Ich architektura jest tak zróżnicowana, że aż nie chce się wierzyć, że pierwsze powstały (w VII w.n.e.) jako rytualne miejsca modlitw… pod gołym niebem. Dziś większość z nich posiada wyrafinowane kopuły i minarety.

Najstarszym zachowanym meczetem w UAE jest położony w emiracie Fujairah: Al Bidya Mosque. Meczet powstał w 1446 roku, a o unikalności jego architektury może świadczyć fakt, że został skonstruowany tylko z kamienia i glinianej cegły (bez użycia drewna), zaś cały jego dach jest podtrzymywany na zaledwie jednym filarze! Według lokalnej legendy, nieduży biały budynek został wzniesiony przez miejscowego rybaka, który dorobił się fortuny ze sprzedaży dużej perły. Meczet do dziś pełni swoje funkcje modlitewne, a innowiercy mogą zwiedzać jego wnętrze stosownie ubrani – galabija i czador do wypożyczenia na miejscu :). Tuż za świątynią, na wzgórzu, usytuowane są dwie stare wieże obserwacyjne.

Al Bidya

Al Bidya Mosque – powstał w 1446 roku

Podróżując dalej na północ, wkrótce docieramy do miasteczka Dibba, które stanowi bramę na półwysep Musandam (terytorium Sułtanatu Omanu) i nad cieśninę Ormuz. W miasteczku przy głównym rondzie ulokował się meczet noszący nazwę szejka Zayeda, czyli tak naprawdę Zajida ibn Sultana Al Nahajjana – wybranego w 1971 roku pierwszym prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Masjid Sheikh Zayed

Masjid Sheikh Zayed Mosque

Z Dibby już niedaleko do Ras Al Khaimah, stolicy niewielkiego emiratu u podnóża gór Hajar – tu przy Al Rams Road można spotkać osamotnione minarety niewielkich świątyń, zbudowanych jakby tylko dla potrzeb podróżujących…

Al Rams rd

Emirat Ras Al Khaimah, meczet przy drodze Al Rams – dla podróżnych, w tle wysokie góry Hajar

A później zaczynają się miasta – wielomilionowe Sharjah szczyci się liczbą ponad 600 (!) meczetów, z czego do zwiedzania udostępnione są zaledwie 3, między innymi świątynia Al Noor, położona w samym sercu miasta – nad zalewem Khaled Lagoon. A po drugiej stronie zalewu, w dzielnicy biznesu, handlu i rozrywki – malowniczy (również nocą) Al Quasba Mosque, tu nabożeństwa w piątki prowadzone są również w języku angielskim.

Al Noor

meczet Al Noor w Sharjah, ukończony w 2005 roku, tu zwyciężył styl otomański

Al Quasba

meczet Al Quasba by night

W Dubaju moją uwagę zwróciły dwa zupełnie odmienne meczety: pierwszy –  bezpretensjonalny Jumeirah Mosque, stojący na skraju niezwykle białej, piaszczystej plaży w willowej dzielnicy tego ogromnego miasta. Drugi – już na ‚Palmie’, czyli sztucznej wyspie Palm Jumeirah – ultranowoczesny, ale jakby wciśnięty w niezwykłą architekturę tej usypanej przez człowieka wyspy…

Jumeirah

Dubaj, Jumeirah – meczet na plaży

Abdul Rahman Siddik

Dubaj, Palm Jumeirah, Abdul Rahman Siddik Mosque

Tymczasem w Abu Dhabi – nie sposób przeoczyć: Wielki Meczet Szejka Zayeda to najbardziej imponująca budowla w mieście. Inicjatorem budowy świątyni był… a jakże, Zajid ibn Sultan Al Nahajjan. Marzył on o wzniesieniu meczetu, który będzie nawiązywać do historycznego dziedzictwa i jednoczyć cały świat islamu, a sama budowla miała stać się symbolem otwartości i nowoczesności Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Meczet Szejka Zayeda został ukończony w 2007 r., jednak sam szejk nie doczekał jego uroczystego otwarcia. Zmarł w 2004 r., a świątynia stała się miejscem jego spoczynku.

Sheikh Zayed Grand

Nie sposób przeoczyć… Wielki Meczet Szejka Zajeda jest doskonale widoczny ze wszystkich dróg wjazdowych do Abu Dhabi.

Ta imponująca budowla o powierzchni 22 tys. mjest największym meczetem w Emiratach i ósmym co do wielkości na świecie. W głównej sali modlitewnej może modlić się jednocześnie 7 tys. osób, a dodatkowe 3 tys. – w dwóch salach bocznych, z których jedna przeznaczona jest tylko dla kobiet. Cały meczet (wraz z dziedzińcem) może pomieścić 40 tys. wiernych! Połyskującą bielą marmurów budowlę zdobią 82 kopuły, w tym największa kopuła świata (o średnicy wewnętrznej 70m i zewnętrznej 85m) znajdująca się nad główna salą modlitewną. Zwieńczenia kopuł i minaretów oraz kapitele wszystkich kolumn wykonano z 24-karatowego złota. Arkadowy dziedziniec, inspirowany budownictwem Maurów, otacza ponad 1000 kolumn, a w narożnikach wznoszą się cztery minarety o wysokości 107 m. Szkoda, że szejk Zajid nie dożył, z pewnością byłby szczęśliwy…

GM

Było tak gorąco, że wierni nie dopisali 🙂

Sheikh Zayed Grand 2

Dopiero zachodzące słońce spowodowało, że na parkingu przybyło aut…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s