Podróże dalekie/Zjednoczone Emiraty Arabskie

ZEA (4) – miasto inne niż wszystkie

Al Ain po arabsku oznacza źródło. I tak nazywa się czwarte co do wielkości miasto Emiratów, położone na granicy z Omanem, w połowie drogi z Abu Dhabi do Suhar.

_DSC4008

Droga do Al Ain

To co zachwyca w Al Ain to zieleń, wszechobecna, a tak deficytowa w Emiratach. Nic dziwnego – w skład miasta wchodzi 7 oaz, a mikroklimat gwarantuje średniorocznie opady na poziomie ok. 100 mm, co jak na Emiraty jest wielkością niebywałą. Al Ain ma też jednocześnie najniższą wilgotność powietrza – tylko 60%, co czyni miasto popularnym celem weekendowych, letnich wycieczek, dla spragnionych wytchnienia od upałów mieszkańców Abu Dhabi i Dubaju.

Najbardziej znaną oazą w mieście jest Al Ain Oasis, w której zachował się funkcjonujący do dziś system podziemnych irygacji – tzw. falaj. Ten rodzaj irygacji był stosowany już w starożytności na terenach dzisiejszego Omanu, Emiratów i Iranu – dostarczał on wodę ze studni głębinowych do systemu kanałów, nawadniających rosnące w oazach drzewa palmowe. W Al Ain Oasis rośnie obecnie 150 tys. palm daktylowych, poprzeplatanych, od czasu do czasu, innymi drzewami owocowymi. Roślinne sady oddzielone są od ścieżki niewielkim murem, zbudowanym w całości z cegły mułowej.

_DSC3977

Al Ain Oasis

_DSC3982

Al Ain Oasis – mur z cegły mułowej

Aby móc skutecznie bronić miasta i cennych upraw daktyli w niedalekim sąsiedztwie oazy powstał Fort Al Jahili, który do dziś urzeka swoją tajemniczością. Przechadzając się po murach fortu nietrudno wyobrazić sobie legiony Oman Trucial Scouts, którzy jeszcze w XX wieku odpierali tu ataki Saudyjczyków…

_DSC3963

Fort Al Jahili

_DSC3975

Cenne uprawy daktyli…

_DSC3966

Fort Al Jahili – okrągła, czterowarstwowa wieża nawiązująca do starożytnego sposobu stawiania umocnień – podobne okrągłe konstrukcje, pochodzące sprzed 5 tys. lat archeologowie wykopali w pobliskim parku Al Hili.

A na południe od miasta warto zobaczyć dwie, jakże odmienne atrakcje: Targ Wielbłądów (Camel Market) i Jabel Hafeet.

Na targu wielbłądów potencjalni kupcy mogą wybierać spośród dziesiątek zwierząt przetrzymywanych w niewielkich padokach w palącym słońcu… Aby przyciągnąć uwagę kupujących, właściciele przykrywają zwierzęta kolorowymi szmatkami. Negocjacje odbywają się po arabsku 😦 ale i tak warto zobaczyć tą nietypową giełdę!

_DSC3911

Kto mnie kupi, kto… ?

Góra Hafeet (Jabel Hafeet) dominuje nad Al Ain od południowej strony, jej urwista struktura sprawia, że 1,240 metrowe wzniesienie jest jednym z ulubionych miejsc wypadowych za miasto. Na szczyt prowadzi kręta, 10 km droga, lecz malownicze widoki zachęcają do kontynuowania przejażdżki mimo ostrych zakrętów. Z góry rozpościera się piękny widok zarówno na UAE jak i na Oman.

_DSC3945

Jabel Hafeet – tu kończy się droga 🙂

_DSC3949

Na szczycie – widok z Jabel Hafeet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s