Izrael/Podróże dalekie

Izraelski świat według Nurit

Nurit urodziła się w Polsce, w żydowskiej rodzinie, jako Bluma. Z różnych względów obyczajowo-społecznych została przemianowana na swojsko brzmiąco Krystynę.

Lata mijały, a gdy nastały niechlubne lata 60-te (kiedy uznano, że osoby pochodzenia żydowskiego są zbędne, niepotrzebne, a nawet niewskazane) malutka Krystyna musiała wyjechać z Polski. Do Izraela. Tam stwierdzono, że skoro jej pierwotne imię Bluma oznacza kwiat, warto nazwać ją w podobnym duchu. Dostała więc kolejne imię – Nurit, które oznacza jaskier.

I w ten sposób – mała Polka? Żydówka? Bluma-Krystyna została izraelską Nurit i obywatelką państwa Izrael. Oto świat według Nurit:

  1. Żydzi i Palestyńczycy

Według Nurit – Żydzi bardzo chętnie oddaliby Autonomię Palestyńską Palestyńczykom. Jednakże Palestyńczycy musieliby uznać państwo Izrael. A ponieważ nie uznają oni Izraela, to Izraelici nie uznają Palestyny. Proste? Proste.

żydzi

Ortodoksyjni Żydzi pod Ścianą Płaczu

2. Żydowskie żony

Żydowskie żony chorują. Przez całe życie chorują, chorują, chorują. A potem…

…zostają wdowami.

3. Żydowskie anegdoty, czyli opowieść o Ryfce

Ryfka skończyła 80 lat. Chciała zaprosić przyjaciółki na urodziny. Jej syn mówi:

  • Mamo, masz słabą pamięć. Zaproś przyjaciółki, a ja na kartce napiszę ci, co po kolei masz zrobić. Zobacz – przyczepiam listę do lodówki. Jest napisane – punkt pierwszy: podaj herbatę, punkt drugi:  podaj ciasto, punkt trzeci… i tak dalej.

Zaprosiła więc Ryfka dwie przyjaciółki. Punkt pierwszy – podała herbatę… Siedzą, piją herbatę, rozmawiają.

Ryfka przypomniała sobie, że ma wrócić do kuchni i zajrzeć na umieszczoną na lodówce listę. Wróciła, patrzy – punkt pierwszy: podaj herbatę. Więc zaparzyła i podała. Siedzą, rozmawiają.

Ryfka wciąż pamięta, że ma listę. Wróciła, patrzy – punkt pierwszy…Więc znowu piją herbatę… Czas mija.

Przyjaciółki się nasiedziały, nagadały, opiły herbatą. Zbierają się do domu. Żegnają się z Ryfką i wychodzą. Tuż za drzwiami solenizantki zaczynają plotkować.

Przyjaciółka 1:  Ach ta Ryfka! Skąpiradło. Nawet herbaty nie podała.

Przyjaciółka 2: Ryfka? A kto to jest Ryfka?

A Ryfka sprząta po przyjęciu.

Nazajutrz odwiedza ją syn. Pyta:

  • Mamo, jak się udało przejęcie? Przyjaciółki zadowolone?

A Ryfka odpowiada rozeźlona:

  • A to wstrętne wiedźmy! Nawet mnie nie odwiedziły!

ptak

4. Koszerność

Według Nurit – koszerność jest prosta jak konstrukcja cepa: nie mieszamy mięsa z nabiałem (Nurit ma to do siebie, że ignoruje głębię zasad). Więc – inne naczynia, ścierki i zlewy (!) do nabiału, inne – do mięsa. Proste? Proste.

Na inne zawiłości związane z koszernością Nurit spuszcza zasłonę milczenia.

_DSC0446

 5. Słownik Nurit

Nurit zna język polski głównie z literatury. Na co dzień nie mówi po polsku. W ogóle od wielu lat nie mówi po polsku. Więc dla niej wieżowce Tel Awiwu to wierzchowce. Nie ma znaczenia, czy syn jest pierwotny, czy pierworodny – podobnie jak człowiek: może być pierwotny, pierworodny… Co za różnica?

Kiedy ktoś fotografuje bez opamiętania, na zabój – Nurit stwierdza: zdjęciuje do zabicia!

Według Nurit można również hazardować albo seksować – do woli, jak ktoś lubi i chce. Są też w Jerozolimie miejsca, gdzie niebezpieczni ludzie bandytują.

Kiedy pogoda się psuje i droga do Masady może być nieprzejezdna, Nurit stwierdza, że może deszczować. I wiadomo, że Żydzi nie jedzą schabowiny….

6. Ambrozja, czyli kosmetyki z Morza Martwego

Nurit miewa głupie pomysły. Mimo swoich 60 paru lat… Nie wygląda na nie, bo jest drobna, szczupła, zwinna i z pięknym uśmiechem. Ale żeby opowiadać naiwnym Amerykanom, że ma 87 lat?! I ściemniać im, że to od kosmetyków z Morza Martwego ta wieczna młodość?! Amerykanie, oczywiście, uwierzyli…

morzemartwe

Źródło młodości, czyli Morze Martwe

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s