Izrael/Podróże dalekie

Izraelska twierdza Masada

Masada jest starożytną twierdzą żydowską, położoną na szczycie płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judzkiej (zwanej także Pustynią Judejską).  Znajduje się ona na wysokości 410 metrów od powierzchni Morza Martwego, jest trudno dostępna z uwagi na stromy charakter zbocza. Górną część wzgórza, na którym powstała twierdza, tworzy płaskowyż o kształcie rombu 550 m na 270 m.

widk

Twierdza Masada z lotu ptaka, źródło: Government Press Office

Masada, historia z nią związana, ma znaczenie symboliczne dla Izraelczyków, choć niektórzy twierdzą, że po części jest to efekt propagandy… Niemniej jednak twierdza ta funkcjonuje w świadomości społecznej jako dowód patriotyzmu, honoru i poświęcenia.

_DSC0282

Historia twierdzy sięga 40 r. p.n.e. – to tutaj schronił się Herod, uciekając przed Partami. Zauroczony niezwykłością tego miejsca –  wzniósł Pałac, łaźnie i świątynię, jak również – mury obronne i wieże, wybudował zbiorniki na wodę i spichlerze, co nie tylko wzmocniło obronność Masady, ale umożliwiło jej niezależne funkcjonowanie przez dłuższy czas.

Sława Masady wiąże się z pewną historią, która wydarzyła się w I wieku naszej ery.  Był to czas żydowskiego powstania i buntu przeciwko rzymskiemu panowaniu w Judei. Masada była strażnicą graniczną, którą zajęli Zeloci – byli oni ugrupowaniem polityczno-religijnym, pochodzącym z Palestyny, które za cel stawiało sobie walkę z Rzymianami. Byli ludźmi religijnymi i honorowymi i uległość wobec Rzymian postrzegali na równi z wyrzeczeniem się wiary w swojego Boga.

Zajęta przez Zelotów Masada była w 73 r.n.e. jednym z trzech ostatnich punktów oporu przeciw Rzymianom. Rzymianie, pod wodzą Flawiusza Silwy, postanowili pokonać rebeliantów. Rzymskie wojska, liczące 5 tysięcy żołnierzy i 9 tysięcy jeńców i niewolników, oblężyły twierdzę. Najpierw postanowiono wziąć Masadę głodem, ale świetnie zaopatrzona forteca była samowystarczalna.

Toteż zdecydowano się na usypanie w pobliżu skarpy, dzięki której możliwy był szturm przy pomocy wież oblężniczych. Użycie tarana spowodowało, że w murze twierdzy powstał wyłom. Jednak drogę do wnętrza fortecy zagradzała  jeszcze barykada, który obrońcy zbudowali głównie z drewna. Rzymianie obrzucili ją pochodniami, pomógł im wiatr i spłonął ostatni punkt oporu Zelotów.

Zeloci po dzielnej obronie, dostrzegli bezcelowość dalszej defensywy. W noc, poprzedzającą zaplanowany, ostateczny szturm ze strony Rzymian, postanowili, że każdy mężczyzna zabije swoją żonę i dzieci, a następnie sam zostanie zgładzony przez któregoś z dziesięciu wybranych do tego celu mężczyzn. Dziewiątka zaś mężczyzn zostanie uśmiercona przez jednego z nich, który po dokonaniu zabójstw sam popełni samobójstwo. Tak też uczyniono.

W Masadzie pozostawiono nietknięte zapasy żywności, aby Rzymianie nie mieli poczucia, że to głód (a nie honor) zmusił rebeliantów do tak drastycznego czynu. Według podań – 960 obrońców Masady odebrało sobie życie, zaś ocalały jedynie dwie kobiety z dziećmi. Co ciekawe – nigdy nie znaleziono wszystkich ciał obrońców Masady, a sam czyn powstańców obecnie jest źródłem wielu kontrowersji…

_DSC0259

Ruiny Masady – fragmenty spichlerza

Oficjalnie jednak Masada pozostaje symbolem patriotyzmu, honoru i heroizmu – jej obrońcy woleli zginąć, niż zostać niewolnikami Rzymian. Do niedawna żołnierze armii izraelskiej składali w tym miejscu przysięgę wojskową wypowiadając słowa „Masada nigdy więcej nie padnie” (Sheynit Masada lo tipulשנית מסדה לא תיפול ); obecnie ceremonia ta odbywa się w Latrun nieopodal Jerozolimy. Historia Masady była inspiracją dla Żydów podczas powstania w Warszawskim Getcie.

_DSC0252

Obecnie Masada jest niezwykle urokliwym miejscem. W 2001 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze szczytu rozpościera się piękny, przestrzenny widok na pobliski płaskowyż i szmaragdowe wody Morza Martwego. Na szczyt Masady można się dostać pieszo – podążając „wężową ścieżką” lub wjechać kolejką.

kolejka

Kolejka linowa do twierdzy Masada. Pod nią wije się szlak pieszy – „wężowa ścieżka”. Widoczne prostokąty to pozostałości po obozowiskach rzymskich

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s