Izrael/Podróże dalekie

Jafa i jej burzliwa historia

Jafa to starożytna miejscowość w Izraelu, którą ponad 60 lat temu włączono w aglomerację Tel Awiwu.

Badania archeologiczne wykazały, że historia tego starożytnego portu sięga epoki brązu. Pierwsze wzmianki o mieście, które pojawiły się w XV w p.n.e., towarzyszyły relacji o podbojach dokonywanych przez Egipcjan.

Jafa wielokrotnie zmieniała właścicieli – była i w rękach krzyżowców, i muzułmanów, i Turków Osmańskich, a nawet została zdobyta przez Napoleona Bonaparte, który niechlubnie zasłynął rozkazem zgładzenia jej mieszkańców. Nieszczęścia się nie skończyły, gdyż w Jafie – wybuchła dżuma..

Natomiast – niezależnie od jej władców – Jafa służyła jako port morski przez 4 tysiące lat…

_DSC0425

Pozostałości portu w Jafie

Rozkwit miasta nastąpił w XIX wieku. Był to również czas, kiedy do Jafy zaczęli przybywać żydowscy emigranci z Europy. Osadnicy pragnęli osiedlić się i uprawiać ziemię, i stopniowo w Jafie powstawały nowe osiedla. Nachalat Binjamin – jedno z  rozrastających się osiedli – w 1909 roku zostało formalnie nazwane Tel Awiwem.

Jafa, mimo malowniczego położenia i niezwykłego uroku, nie była spokojnym miejscem… Dochodziło tu do zamieszek między Żydami i Arabami, jak również arabskich rozruchów. Owe niepokoje przyczyniły się do tego, że Żydzi zaczęli opuszczać Jafę, a jednocześnie wzmacniać pozycję i samodzielność Tel Awiwu, w którym wybudowano niezależny port morski i lotniczy.

_DSC0427

Widok na Tel Awiw

W 1947 ONZ postanowiła dokonać podziału Palestyny, w myśl którego Tel Awiw miał należeć do państwa żydowskiego, a Jafa -wejść w posiadanie Arabów. Brak akceptacji tego pomysłu ze strony Arabów zaskutkował wojną domową, w trakcie której Żydzi zajęli Jafę i wygnali z niej arabskich mieszkańców.

_DSC0420

Fragment fontanny z humorystycznymi znakami Zodiaku

Dziś Jafa pozostaje w cieniu Tel Awiwu, stanowiąc miłą dla oka oazę spokoju i ciszy… W wąskich zaułkach można napotkać architektoniczne wspomnienia dawnej świetności, a słońce na placyku u szczytu wzgórza portowego napełnia błogim rozleniwieniem i sprawiają, że zapomina się o burzliwej historii Jafy…

_DSC0407

_DSC0422

W Polsce był wtedy luty – padał śnieg, było szaro, buro i paskudnie, a w Jafie? Trudno się dziwić, że tak się o nią wszyscy zabijali na przestrzeni wieków…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s