Podróże dalekie/Wietnam

Nad Jeziorem Zwróconego Miecza

To długa historia. Bo czy jezioro może mieć wpływ na kształt całego Państwa? Może, ale po kolei.

Kiedy tysiącletnia (!) okupacja Chin została zakończona w 938 roku, a dzielny wojownik  Ngo Quyen zniszczył chińską flotę w pobliżu Hajfongu, droga do niepodległości Wietnamu stanęła otworem. W 1010 roku, protoplasta dynastii Ly – Ly Thai To przeniósł stolicę młodego Państwa do Dai La, na fali optymizmu nadając miastu nową, niosącą dobrą wróżbę nazwę – Thang Long, czyli Wznoszący Się Smok!

_DSC5041

Czcigodny protoplasta pierwszej dynastii – na cokole

Radość jednak nie trwała długo. Już w 1407 roku chińscy Mingowie najechali Wietnam i wydawało się, że młode Państwo nie przetrwa…

Był rok 1428. Pewnego dnia, kierujący beznadziejną obroną generał Le Loi, wypłynął na miejskie jezioro. Nagle, z odmętów zielonej wody wynurzył się… złoty żółw. Zwierzę podarowało generałowi magiczny miecz, za pomocą którego Le Loi wypędził Chińczyków z Thang Long! Po tym spektakularnym zwycięstwie generał od razu ogłosił się nowym cesarzem – Le Thai To i kontynuował swoje ulubione zajęcie…przejażdżki po jeziorze. I tak, w trakcie jednej z nich, na powierzchni znowu pojawił się złoty żółw, który tym razem zażądał… zwrotu miecza – stąd pochodzi nazwa jeziora – Ho Hoan Kiem, czyli Jezioro Zwróconego Miecza, która funkcjonuje do dziś. Tylko miasto zmieniło nazwę, Thang Long to obecne Hanoi.

_DSC5042

Nad Jeziorem Zwróconego Miecza

Legenda o żółwiu i mieczu trwała przez wieki. Dwa stulecia temu mieszkańcy Hanoi postanowili ją upamiętnić, budując na wysepce pośrodku jeziora maleńką pagodę – Thap Rua (Wieża Żółwia), która szybko stała się jednym z symboli miasta.

_DSC5047

Wieża Żółwia

Ale to nie koniec. Na północnym brzegu jeziora znajduje się świątynia, zwana Den Ngoc Son, czyli Świątynią Jadelitowej Góry. Zdobią ją wygięte dachy i misternie rzeźbione smoki. Wchodzi się do niej przez piękny, malowany na czerwono, łukowaty, drewniany most – The Huc (Most Słonecznego Promienia). A co znajduje się w przedsionku Świątyni? Wypchany, olbrzymi żółw, którego znaleziono w jeziorze w 1968 roku… Czyżby więc jezioro i jego mieszkaniec od początku czuwali nad Hanoi?

_DSC5070

Świątynia Jadelitowej Góry, po lewej stronie Most Słonecznego Promienia

_DSC5197

Legendy Hanoi – Most i Wieża Żółwia

Dziś jezioro Hoan Kiem jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Hanoi. Wędrując wokół niego można spotkać ćwiczących tai-chi, staruszków grających w szachy i liczne młode pary. Blisko stąd do Starej Dzielnicy i Teatru Lalek na Wodzie, ale o tym napiszę już osobno.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s